Gotowanie bez marnowania żywności, zero waste cooking
Gotuję, nie marnuję!
Gotuję, nie marnuję. Na pewno znacie ten moment, kiedy jesteście przed większymi zakupami, a w lodówce zalegają resztki, które teoretycznie nijak się nie łączą. Jednak przy odrobinie kreatywności możemy stworzyć pyszne potrawy, dzięki którym nic się nie zmarnuje. Z tą książką miałam od początku bardzo duży problem. A właściwie dwa. Ja po prostu gotuję inaczej niż autorka i w mojej kuchni nie marnuje się jedzenie, więc z założenia książka nie jest dla mnie. Jeśli z obiadu zostają ziemniaki, wędrują do wałówki młodszego syna do przedszkola. Wszystkie obierki i kości lądują w zupie. Mamy czasem jakieś freegańskie spady ze sklepu Kooperatywy, które wykorzystujemy skrupulatnie. Nie pamiętam przypadku, kiedy ostatnio został nam jakiś stary chleb. Książkę „Gotuję, nie marnuję” traktuję więc jako inspirację kulinarną. Zwłaszcza że sama jem bezglutenowo, więc wszystkie przepisy z chlebem i mąkami nie są dla mnie (a takie dania przede wszystkim przygotowaliśmy na warsztatach). Although this is quite a striking and specific image for a document border, there are many uses it could be put to. You could use it in the business arena for making a grand announcement, unveiling a new product line, introducing a new member of staff, or highlighting to your workforce what they should be making their ‘center stage’ focus. Or you could use it for a more obvious purpose like advertising a play.
skontaktowania się ze mną, uzyskania zgody i podania źródła linkującego do mojej strony. Administratorem tych danych jesteśmy my, czyli Polskie Radio Regionalana Rozgłośnia w Warszawie „Radio Dla Ciebie S.A. Możesz skontaktować się z nami za pomocą emaila rodo@ oraz w dowolnym momencie wyrazić swój sprzeciw wobec tego rodzaju działań. Chociaż liczne wyprzedaże produktów są pozornie szansą na to, by przy kasie wydać nieco mniej, może się okazać, że pieniądze i tak idą w błoto. Jeśli sklep obniża ceny, bardzo często wiąże się to z krótkim terminem spożycia. A co dzieje się dalej, to już wiemy. I przede wszystkim: wiedz, czego i ile potrzebujesz. Warto prowadzić statystyki i precyzyjnie znać domowe zapotrzebowanie. Europejczycy każdego roku wyrzucają aż 100 milionów ton żywności, wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Najwięcej jedzenia marnuje się w domach. Wyrzucamy, bo kupujemy za dużo i zapominamy dacie przydatności do spożycia, albo nie wiemy, jak w pełni wykorzystać określone produkty. Są sposoby, by ograniczyć marnotrawstwo żywności – wyjaśnia dr Aleksandra Drzał-Sierocka, kulturoznawca ze School of Ideas Uniwersytetu SWPS. Moi dziadkowie mieli gospodarstwo i widziałam, ile pracy czy energii wymaga produkcja jedzenia. Wielkie brawa dla Hotelu Accor i należącej do nich grupy Orbis za praktyczne wykorzystanie zasad zero waste w praktyce podczas codziennej pracy w kuchni.
Gotowanie bez resztek
Bez resztek, ale za to z pasją oraz solidną dawką wiedzy. Jagna Niedzielska, szefowa kuchni i propagatorka nurtu zero waste w kulinariach wydała właśnie swoją pierwszą książkę. Jest co czytać i co oglądać. W ciągu ostatnich kilku lat rynek kosmetyków naturalnych rozrósł się niesamowicie, a producenci, zwłaszcza w niewielkich rodzinnych firmach, starają się przywiązywać coraz większą wagę już nie tylko do składu kosmetyku, ale i do jego opakowania. Krem w szklanym słoiczku (który później możemy wykorzystać ponownie) świetnie zastąpi plastikową tubkę. Drugie miejsce zajmują wędliny – kolejne wysoko przetworzone produkty tym razem pochodzenia zwierzęcego, naszpikowane chemią dla uzyskania większej masy i dłuższego terminu przydatności do spożycia (choć z tym ostatnim to i tak różnie bywa). Przepis w garze – recipe box . Taka na przykład szynka zielonkawym połysku, który pojawił się już następnego dnia po przyniesieniu do domu. Dla tych z Państwa, którzy mają mniej czasu lub po prostu chcą kupić gotowy produkt, przygotowaliśmy bardzo duży wybór gotowych, bezpiecznych środków czystości. Są one pozbawione szkodliwych substancji, alergenów, a także są bezpieczne dla środowiska, np. nie wpływają źle na szamba i przydomowe oczyszczalnie. Podobnie staram się podchodzić do kwestii odpadów, choć tu jeszcze zdarzają mi się małe grzeszki.
1. Zajrzeć do lodówki i sprawdzić, jakie warzywa tam zalegają. Wyjąć je na blat i zastanowić się, czy wystarczą, żeby nakarmić całą naszą rodzinę. Spotkałam się na lanczu ze znajomym, który zamówił lemoniadę i prawie wybił sobie ząb ekologiczną słomką. Słomka była metalowa, czyli etycznie uzasadniona, a zatem niewinna. Zapraszam do odkrywania , smakowania , poznawania tych zupełnie nowych jak również tych bardziej znanych kulinarnych ścieżek. Pierwszy raz spotkali się przypadkiem, w przychodni lekarskiej. Tam Marcin Góral poprosił tłum pacjentów wpuszczenie na wizytę poza kolejnością nieznanego mu drugiego niepełnosprawnego. – Pomyślałem, że on jest w większej potrzebie niż ja. Doszło do mnie, że ze swoim porażeniem mózgowym jestem jednak w wiele lepszym stanie – mówi Marcin Góral, wspominając tamten dzień. Mimo początkowego zdziwienia wszyscy w kolejce zgodzili się, by przepuścić Kamila Kielara. Na stoiskach wystawców będzie można znaleźć produkty takie jak woreczki na żywność od firmy Maruna, kosmetyki Joanny Chyl, kawę Coffee Proficiency, produkty Fair Trade, szczotki od Ekorozmaitości, butelki i kubki od Mojabutelka, a przed siedzibą Radia Kraków pojawi się foodtruck z kuchnią zero waste Twój Zdrowy Słój. Kupuj papier toaletowy luzem. Zwykle rulony są pakowane do folii po 4, 6 czy 8 sztuk. Jednak coraz więcej sklepów sprzedaje również pojedynczo. Dostępne one są luzem, jedynie w papierowej obwolucie.
Gotuj w domu i nie marnuj żywności
Pasta domowej roboty nie zawiera szkodliwych składników, jest organiczna i możemy ją przechowywać w szklanym szklanym słoiku. Chciałabym, aby życie ekologiczne było naszą rutyną. Eko to dla mnie skrót myślowy, który łączy ideę zero waste, odpowiedzialną konsumpcję, minimalizm. Tworzę to miejsce z nadzieją dotarcia do ludzi, którzy pod wpływem treści zaczną zmienić swoje nawyki i eko życie stanie się ich rutyną. Polecam, polecam, polecam! ¦wietny wybór, ksi±żki w doskonałej cenie i co najważniejsze błyskawiczna realizacja zamówienia – dodaję do moich ulubionych sklepów. Dziękuję! Ostatni krok przed Tobą.
Otrzymasz ode mnie email z potwierdzeniem subskrypcji. Ja ze starego chleba robię bułkę tartą, ale to chyba niezbyt odkrywcze, choć od kliku lat po prostu nie zdarzyło mi się kupić bułki tartej, więc jakby nie było… A z suchej bułki czy kromki można jeszcze zrobić grzankę francuską, całkiem niezłą, albo dodać rozmoczoną do mięsa mielonego na hamburgery. Ze starych ziemniaków robię gnocchi lub kopytka. Stare banany w czarnych skórkach – chlebek bananowy. Drogi czytelniku cieszę się, że tu trafileś. Filozofia zero waste staje się coraz bardziej popularna. Jej fundamentem jest pięć zasad: odmawiaj (refuse), ograniczaj (reduce), używaj ponownie (reuse), segreguj (recycle) i kompostuj (rot). W skrócie, chodzi w niej to, aby produkować jak najmniejszą ilość odpadów.
Z przejrzałych jabłek czy gruszek bardzo często robię szybki kompot. Kroję owoce na kawałki, zalewam gorącą wodą (szybciej się ugotują) i wsypuję cukier (na oko” w zależności od ilości owoców). Miksturę gotuję przez chwilę, a po ostygnięciu rozcieńczam zimną wodą. Do dojrzałych owoców lubię dodawać też coś z zamrażalnika lub owoce sezonowe. Z jabłkami świetnie łączą się truskawki, rabarbar czy porzeczki. Zimą do kompotu lubię dodawać szczyptę cynamonu i goździki. Ogólnie robie to, co Ty -kupuje proste produkty, do prostych potraw i tyle, ile mi trzeba. Najciekawszą częścią dla mnie jest sekcja z pieczywem. Znałam kilka sposobów na czerstwe bułki i chleb, które opisałam również w swojej książce (. tarkowany chleb z oliwą i przyprawami jako posypka do sałatek i innych dań), ale w „Gotuję, nie marnuję” znalazłam ciekawe dania a la angielski pudding, na które się wcześniej czaiłam, a dopiero będę próbować. Wystarczy kilka czerstwych bułek, jajka, mleko lub śmietanka i dowolne dodatki, by skomponować smaczną potrawę z resztek. W moim domu akurat mało kupuje się białego pieczywa, ale domyślam się, że z razowego chleba podobne potrawy również można tworzyć. Torebki strunowe są genialne. Super się w nich mrozi jedzenie, przechowuje resztki w lodówce czy zabiera kanapkę wychodząc z domu. Większość torebek niby można ponownie użyć, jednak tych z cieniutkiego plastiku nie włożysz do zmywarki i zazwyczaj kończy się tak, że po jednym użyciu torebka ląduje w koszu… Dlatego polecam wielorazowe torebki strunowe wykonane ze silikonu.